LISTY. Esej na głos i kontrabas

15 września, godz. 18:00
Rondo Sztuki

Sam Esej na głos i kontrabas to forma alternatywnego koncertu łączącego słowo, dźwięk i obraz. Jest on efektem nawiązanej w 1977 roku współpracy pomiędzy Bogdanem Mizerskim a Tadeuszem Sławkiem. Tym razem do muzycznopoetyckiego duetu dołączy Krzysztof Czyżewski.


Występ jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie TSIL (W dialogu
z Andrzejem Szewczykiem), którą można zobaczyć w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki do 26 września 2021r.


Wstęp wolny.


Krzysztof Czyżewski – pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. W 2011 roku wraz z zespołem Pogranicza otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA, obecnie jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Jest poetą, eseistą, tłumaczem, redaktorem naczelnym czasopism o tematyce kulturalnej, laureatem wielu prestiżowych wyróżnień i nagród. W 2001 roku opublikował książkę Ścieżka pogranicza, w 2008 zbiór esejów Linia powrotu. Zapiski z pogranicza, w 2017 Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei. W roku 2019 Międzynarodowe Centrum Kultury opublikowało jego książkę W stronę Xenopolis, za którą został uhonorowany nagrodą Ambasadora Nowej Europy Ambasadora Nowej Europy.


Bogdan Mizerski – artysta muzyk, kontrabasista, kompozytor, autor tekstów, producent. Od 1980 r. gra koncerty solowe, w latach 1982-1983 z grupą przyjaciół Krzysztofa Knittla uczestniczył w podziemnych koncertach Solidarność w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Od 1985 r. występuje z recitalem Puć tu do mnie według Witkacego, komponuje i nagrywa muzykę do filmu, pantomimy. Współpracował z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Akademią Ruchu, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, teatrem Elizabeth Czerczuk w Paryżu. W latach 1987-1991 był liderem, wokalistą i basistą w zespole bluesowym Blustro. Grał live music do projekcji niemego filmu pt. Gabinet doktora Caligari oraz na wernisażach współczesnego malarstwa – Zdzisława Beksińskiego i Andrzeja Szewczyka.


Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, w latach 1996-2002 rektor Uniwersytetu Śląskiego. W latach 90. prowadził także wykłady na uczelniach wyższych w Neapolu i Stanford. Specjalizuje się w historii literatury angielskiej i amerykańskiej oraz teorii literatury. Jest także tłumaczem z języka angielskiego poezji takich pisarzy, jak: Wendell Berry, William Blake, Allen Ginsberg, Seamus Heaney, Robinson Jeffers, Thomas Merton. Publikował też m.in.: w pismach brulion, Gazeta Wyborcza, Gazeta Katowicka, Odra, Res Publica Nowa. Od 2015 prowadzi w Radiu Katowice audycję muzyczną Uszy duszy. W 2017 roku został laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej. W roku 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć.