Kino ASP w Katowicach: Sonda (śląska premiera)

4 listopada 2021, godz. 20:15
Kino

Wracają seanse w Kinie ASP!

 

Już w najbliższy czwartek śląska premiera najnowszego filmu grupy filmowej POTENCJA oraz spotkanie z twórcami!Profesor Konrad Ciszowski od lat bada plamy słoneczne i ich wpływ na degradację klimatu. Przypuszczalnie to one – nie zaś ludzka ingerencja w środowisko naturalne – są przyczyną postępującego kryzysu klimatycznego wiodącego ku nieuchronnemu: zalaniu miast Zatoki Gdańskiej przez wody Bałtyku. Współpracując z grupą studentów-entuzjastów, profesor konstruuje kosmiczną sondę. Jej nazwa, Swaróg, pochodzi od imienia słowiańskiego boga słońca. Czy dzięki niej zespołowi profesora Ciszowskiego uda się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak zapobiec postępującym zmianom klimatycznym? Wielokrotnie nagradzana Wytwórnia Filmowa Potencja stworzyła brawurową opowieść o nadchodzącej katastrofie.?

Potencja to artystyczne trio, które działa nieprzerwanie od 2012 roku. Sztukę Karoliny Jabłońskiej, Tomka Kręcickiego i Cyryla Polaczka łączy nie tylko podobieństwo formalne – które momentami może być mylące – ale również punkowa temperamentność i nieustający zapał do działania. Pozorna banalność ich twórczości prowokuje widza do udziału w grze pozwalającej odkryć złożoność rzeczy i sytuacji wokół nas. Potencja to także studio filmowe realizujące szereg dowcipnych produkcji o chałupniczym charakterze, prezentująca głównie malarstwo galeria, która od 2015 roku ubarwia krakowskie środowisko artystyczne oraz domorosły brukowiec światka sztuki „Łałok”. Cała trójka artystów rezyduje na stałe w Krakowie.

Najnowszy narracyjny film sci-fi Potencji, powstał z inspiracji futurystycznymi scenariuszami przyszłości dzielnicy Gdańska Wrzeszcz oraz popularnymi filmami klasy B.

 


Potencja (PL), Sonda, 2020, film, 29 min.

termin: 4 listopada, godz. 20:15
miejsce: Kino ASP, Raciborska 50


Wstęp na seans jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rezerwacji pod adresem kino@asp.katowice.pl.