Materia bazowa

7.12.2021—14.12.2021
Galeria+

Udział biorą: Wiktoria Walendzik, Maryna Sakowska, Martyna Pinkowska

Kuratorka: Marta Lisok


Sponsor wystawy: BPSC 


10.12.2021, godz.17.00 – oprowadzanie po wystawie z udziałem artystek

 

 

Nie wiesz, do czego zmierzają przeprowadzane tu eksperymenty. Zachodzące procesy przebiegają w sposób niedostrzegalny dla oka albo właśnie się zakończyły. Widzisz tylko zastygle formy jako efekty wizualnych badan: osobliwe rekwizyty, kostiumy, lejące się tkaniny, hybrydyczne twory, momentami zwiotczale i omdlewające, w innych miejscach wybujale, sprężyste i odporne.

 

Próbując ramować ten zbiór, szukasz jego ukrytej mechaniki. Budujesz prowizoryczny schemat pulsującej materii w procesie ciągłej przemiany. Zamiast obsesji katalogowania, odkrywasz wielopoziomową gloryfikację lepkości rozpisaną na czynności przylegania, splecenia i stopienia. Dążenie do jasnych podziałów zastępuje tu reguła przenikania. W jej wyniku byty ulegają rozszczelnieniu i rozchwianiu. Są ciągliwe, odkształcalne. Stykają się i mutują w pętli szybkiego rozrostu, pęcznienia i rozpadu.

 

Materia bazowa wpisuje się w archaiczne przekonania myślicieli o tym, że wszystko składa się z tego samego, bierze początek z jednej matrycy. Dopiero z czasem filozofia zaczyna postrzegać byty jako istniejące w izolacji, oddzielne. Współcześnie niezwykle kuszący wydaje się powrót do koncepcji scalenia wszystkiego w jednej masie, propagowania wizji płaskich ontologii, bez hierarchii i klasyfikacji. Gdzie ważne byłyby przede wszystkim konfiguracje powiązań i oddziaływań przynoszące nowe symbiotyczne modele funkcjonowania.

 

Fantazja o utopijnej materii bazowej uelastycznia wyobraźnie. Po odrzuceniu problematycznego pojęcia normy, a razem z nią jej przeciwieństwa czyli hybrydy, anomalii, zdziczenia czy monstrum, pojawia się obietnica wspólnoty opartej na bliskim sąsiedztwie i licznych pokrewieństwach, w której sieci wzajemnych relacji okazują się zaskakująco gęste.

 /kuratorka: Marta Lisok/

 

 

Wystawa „Materia bazowa” jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji „Inny/Obcy/Ten Sam – widmowa obecność Bellmera i niepozbywalne prawo pożądania” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach