Studencki Obraz Roku 2021

od 18 grudnia 2021 do 28 stycznia 2022
Galeria+

Studencki Obraz Roku 2021


18.12.2021-28.01.2022, Galeria+

wernisaż: 18 grudnia, godz. 19:00

finisaż: 28 stycznia, godz. 18:00


Kuratorzy: Paulina Walczak - Hańderek, dr Szymon Kobylarz

 

Tegoroczna edycja Studenckiego Obrazu Roku ma wyjątkowy charakter z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na pandemię została odłożona o rok. Po drugie, odbywa się w zmienionej formule, podczas której Jury nie wyłoniło jednego zwycięzcy, a grupę laureatów i laureatek, tym samym po części rezygnując ze współzawodnictwa wzbudzanego tradycyjną formułą konkursu.

Ze 139 nadesłanych obrazów, do wystawy zakwalifikowało się 16. Jury zgodnie doceniło bardzo wyrównany i wysoki poziom artystyczny prac, postanawiając wyróżnić nie dziesięć, a dwanaście osób.

 

Jury w składzie Marta Czyż, Monika Chlebek i prof. Paweł Książek w następujący sposób podsumowało tegoroczną edycję:

 

“Jesteśmy pod wrażeniem różnorodności tematów oraz zastosowanych technik. Bardzo doceniamy autorski wybór prac, które odbiegały od studyjnych realizacji. Wiele obrazów przedstawiało prywatne historie, odnosiło się do relacji oraz dzieciństwa. Pojawiły się też prace o charakterze krytycznym, odnoszącym się do różnych współczesnych problemów, z katastrofą klimatyczną włącznie. Staraliśmy się odnaleźć i wybraliśmy obrazy reprezentujące najlepszy warsztat oraz zaciekawiły nas swoim tematem, historią na nich przedstawioną, nawet jeśli była to historia o charakterze nienarracyjnym, a odnosząca się do samego tematu malarstwa.”


 

Laureaci Studenckiego Obrazu Roku 2021:

Klaudia Brzezińska

Zuzanna Distel

Monika Gawron

Marta Jagoda-Błaszczak

Weronika Janica

Agata Kempa

Violetta Kocik

Adam Oziębłowski

Dawid Porembski

Daria Wollman

Dominika Wollman

Mia Wróblewska

 

 

Otwarcie wystawy konkursowej już 18 grudnia, o godz. 19:00 w Galerii+ w Rondzie Sztuki.