AGRAFA 2022 - BEYOND. Rondo Sztuki pod znakiem designu


Rondo Sztuki

 

AGRAFA’22 - BEYOND: Rondo Sztuki pod znakiem designu


7 kwietnia w Rondzie Sztuki odbędą się 2 wydarzenia pod szyldem AGRAFY:

otwarcie wystawy selekcji prac zgłoszonych do 14. Międzynarodowego Studenckiego Konkursu Projektowego AGRAFA’22 oraz Young AGRFA’22. Oba eventy łączy ze sobą temat - BEYOND oraz udział młodych projektantów.


7.04.2022 | godz. 17:00 | Rondo Sztuki

Young AGRAFA - co do powiedzenia mają młodzi?


Young AGRAFA to najnowszy element wydarzenia. Celem przedsięwzięcia jest promocja młodych designerów, badaczy, przedsiębiorców, aktywistów i ich podejścia do projektowania w międzynarodowym kontekście oraz oddanie im głosu w dyskusji dotyczącej możliwości rozwoju współczesnego projektowania. 

Wydarzenie ma postać krótkich 7-minutowych wystąpień. Tematy i autorzy wybrani zostali drogą selekcji spośród nadesłanych zgłoszeń. Tematyka odnosić się będzie do hasła tegorocznej AGRAFY - BEYOND. Udział w wydarzeniu nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Spotykamy się w Rondzie Sztuki o godzinie 17:00. Przewidziano również transmisję na żywo online.

Link do wydarzenia na FB.com: https://www.facebook.com/events/5688470587836633/ 

Transmisja LIVE: https://www.facebook.com/events/337661191717262/ 7.04.2022 | godz. 19:00 |wernisaż | Rondo Sztuki

Social, commercial, beyond - wystawa pokonkursowa


Zaangażowane społecznie, odpowiadające na potrzeby biznesu, wykraczające poza utarte ścieżki i rozwiązania. Takie są projekty, które obejrzymy na wystawie prezentującej 50 wyselekcjonowanych spośród zgłoszeń do 14. Międzynarodowego Studenckiego Konkursu Projektowego AGRAFA’22 prac studentów i absolwentów kierunków projektowych.

Konkurs, który do tej pory był przeglądem dokonań w dziedzinie projektowania graficznego, w tym roku zmienił swoją formułę i poszerzył tematykę o takie obszary designu, jak projektowanie produktu, projektowanie interakcji czy projektowanie usług. W tegorocznej wystawie weźmie udział 50 prac wyselekcjonowanych spośród ponad 200 zgłoszeń z 11 różnych krajów świata. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 kwietnia 2022, o godzinie 19:00 w Rondzie Sztuki. W tym samym dniu poznamy również laureatów konkursu, których wyłoni międzynarodowe Jury w składzie Ewa Gołębiowska, Marcel Benčík oraz Gregor Strutz.

Prace oglądać będzie można do 6 maja 2022.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/650384872695174/ 

Transmisja LIVE z wernisażu: https://www.facebook.com/events/3040310386228871/ 


 


Wydarzenia towarzyszące:

 

7.04.2022 | 18:00 | wernisaż |Rondo Sztuki |Galeria+

ROMAN DUSZEK

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną znaki graficzne oraz plakaty autorstwa Romana Duszka, a także oryginały projektów z lat 60 i 70 w tym oryginalna księga identyfikacji wizualnej polskich Linii Lotniczych LOT.

Roman Duszek (ur. 1935) polski grafik,  profesor wykładający projektowanie w Polsce i w Stanach Zjednoczonych oraz twórca systemów informacji wizualnej. Jest jednym z najwybitniejszych polskich projektantów grafików II poł. XX wieku. Niewielu twórców miało taki wpływ na polską rzeczywistość wizualną ostatnich 50 lat jak on.  Autor (wspólnie z Andrzejem Zbrożkiem) przełomowego systemu identyfikacji Polskich Linii Lotniczych LOT (1975), znaku graficznego Bumar (lata 70.), opracowania informacji wizualnej warszawskiego metra (lata 80.), znaku Dziennika Telewizyjnego, Hotelu Victoria oraz wielu plakatów, opakowań i okładek, będących codziennością wizualną kilku pokoleń Polaków.

kurator: Patryk Hardziej

Wystawa otwarta do 30 kwietnia 2022.

 

 

 

3.04-8.05.2022 | WOLNO |  

ŁUKASZ PISKOREK mniej, więcej
Dyskretny urok geometrii i opowieść zamknięta w jednej ilustracji. Okładki książkowe 2013-2022.


Gęstwina liści, która skrywa w sobie tajemnicę. Hipnotyzujące opt-artowe kręgi, rozsadzająca front okładki typografia czy malarskość powierzchni z zaznaczonym tytułem i autorem. Łukasz Piskorek nie jest niewolnikiem jednego stylu czy projektantem powielającym własne pomysły. Arsenał jego wizualnych znaków rozpoznawczych jest zróżnicowany, ale też czuć autorski pazur w seriach projektowanych dla Czarnego czy Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jego prace cechuje bowiem uważność, wrażliwość na detal i funkcjonalność. Jednym gestem projektowym czy symbolem potrafi oddać treść lub klimat książki. Ale też zdarza mu się zaintrygować niedopowiedzeniem lub pozostawieniem pola interpretacji dla odbiorcy. Okładki przez niego projektowane bronią się bowiem jako osobne dzieła wizualne, o co czasami trudno w czasach nastawionych na sprzedaż.

Kurator: Adrian Chorębała7.04.2022 |16:00 |BWA Katowice

Marcin Dymiter "Notatki z terenu" - spotkanie autorskie + Soundscape set

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Marcinem Dymiterem poświęcone zbiorowi miniesejów pt."Notatki z terenu" dedykowanych wielopoziomowemu postrzeganiu przestrzeni poprzez dźwięk.

Po spotkaniu, o godz. 20:00 zapraszamy na Soundscape set w wykonaniu Marcina.

Soundscape set jest dźwiękowym „czytaniem” miasta, jego architektury, polemiką z ideą rozrywkowych live setów granych w przestrzeni publicznej. Odnosząc się do kulturowego idiomu dj’a oraz sound systemu, soundscape set przywołuje kategorię dźwięków „nieobecnych” lub takich, które nie przystają do rozrywkowej konwencji. Każdy soundscape set jest unikatowy, specjalnie przygotowany i merytorycznie powiązany z otoczeniem, architekturą i daną sytuacją. Miasto nie pozostawia „wolnemu” dźwiękowi zbyt wiele przestrzeni.