Diamentowy szlak

od 13 do 30 maja 2022
Galeria+

Wystawa Pracowni Działań Interdyscyplinarnych ASP w Katowicach towarzyszy  premierze filmu “Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego w ramach festiwalu 19. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY.

 

Na przestrzeni ostatniego roku studenci i studentki naszej pracowni wielokrotnie odwiedzali lombard przyglądając się temu miejscu oraz ludziom którzy w nim pracują. Mieli okazję porozmawiać z Łukaszem Kowalskim i przyjrzeć się jego pracy nad filmem. Większość z nich odwiedziła lombard w dawnej oraz aktualnej siedzibie, a nawet miała okazję przyglądać się przeprowadzce. Uwagę grupy przykuły przedmioty i rozmaite znaczenia, które się za nimi kryją - zaczynając od zastawionych przez klienta gier planszowych, poprzez zdezaktualizowane poradniki biznesowe w formie VHS-ów, porcelanę, książki, a kończąc na wykorzystaniu przestrzeni lombardu jako scenografii do działań o charakterze performatywnym. Wszystko to składa się na pewnego rodzaju badania terenowe, dzięki którym powstały prezentowane prace. Odnajdujemy w nich wiele wątków, ale przede wszystkim metaforę domniemanego bohatera, prawdopodobnie wiecznego marzyciela, może biznesmena i kolekcjonera? Powstały różnorodne prace oparte na obrazie ruchomym, grupa przygotowała również obiekty i instalacje, w tworzeniu których artystki i artyści śmiało cytowali osobliwe przedmioty zakupione lub wypożyczone w bytomskim komisie. Program naszej pracowni z założenia kładzie nacisk na ideę towarzyszącą pracy, zostały więc poruszone rozmaite wątki, które podpowiedziała wspomniana możliwość obserwacji, a nawet uczestnictwa i wglądu w codzienność tego miejsca. Prace pozornie nie połączone tematycznie tworzą jednak wyraźną siatkę znaczeniowych powiązań komentujących życie nie tylko w kontekście środowiska lombardu, ale na szerszej płaszczyźnie - mówiąc o towarzyszących mu wyborach, o niepowodzeniach, nostalgii, kiczu, a nawet i władzy... Idąc za komentarzem Darka Rzontkowskiego - wyobraźnia pod zastaw!“Jeżeli sprzedałeś w lombardzie swoją duszę, to teraz możesz ją wykupić”

 - Dariusz Rzontkowski

 


 
W wystawie biorą udział:
Maria Bąk, Klaudia Brzezińska, Magdalena Ferdyn, Aleksandra Górka, Weronika Kasprzak, Barbara Klus, Katarzyna Królak, jan Kukułka, Jakub Padula, Sandra Szyszka, Lesław Tetla, Igor Warykiewicz, Joanna Zdzienicka

Koordynatorzy:
dr Joanna Zdzienicka- Obałek
dr hab. Lesław Tetla

Współpraca:
Łukasz Kowalski

 

wernisaż: 13 maja, godz. 19:00, Rondo Sztuki | Galeria+

Więcej o festiwalu:
https://mdag.pl/19/pl/Katowice/homepage