Design 32- znamy laureatów edycji 2022


Rondo Sztuki

Osiem polskich publicznych uczelni artystycznych prezentuje po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku. Czy w pracach młodych polskich projektantów i projektantek widać przewartościowanie, do którego przyczyniły się pandemia i wojna? Kto otrzymał główna nagrodę i 20.000 zł?
Nagrody w konkursie Design 32 to nie tylko prestiż i szansa na rozpędzenie kariery, to także konkretne wsparcie. Pula nagród wynosi 43.500, a dzięki mecenatowi marki OPPO są jeszcze dodatkowe nagrody rzeczowe.

W konkursie biorą udział absolwenci ośmiu publicznych uczelni artystycznych. Każda z nich nominuje po cztery prace dyplomowe. Design 32 organizuje ASP w Katowicach, a współtworzą go: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. To jedyny taki konkurs w Polsce. Towarzyszy mu wystawa, którą do 15 czerwca można oglądać w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki. To jedyny taki konkurs w Polsce.

Laureatów wyłoniło jury w następującym składzie: Krystyna Łuczak-Surówka, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Mikołaj Wierszyłłowski, Marcin Wolny. Własną nagrodę przyznała marka OPPO. O przyznaniu Nagrody City and Design zdecydowali przedstawiciele Metropolii GZM.

NAGRODY REGULAMINOWE:

Nagroda Rektorów – 20.000 zł:
Decyzją jury Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych otrzymała Izabela Kędzior z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za projekt Luksus jutra.
Luksus jutra to projekt, na który składają się sztućce, biżuteria, ampułka z wodą. Wyglądają one jakby przybyły z dalekiej przyszłości, kiedy drewno i metal staną się materiałami luksusowymi. To przewrotny głos w sprawie katastrofy klimatycznej. Projekt wielowymiarowy, a jednocześnie spójny. Sposób podejścia do narzędzi, do procesu, potraktowanie materiałów, tworzą bardzo wysmakowaną kolekcję przedmiotów oddziaływujących na intelekt, pobudzających emocje. Autorka kieruje nas ku przyszłości, odwołując się jednocześnie do artefaktów i historii.  

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego– 15.000 zł
Nagrodę otrzymała Weronika Wojnarowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za pracę pt. Korek jako materiał dla projektanta wzornictwa przemysłowego.
To przykład projektu, który jest skoncentrowany przede wszystkim na procesie, a nie efekcie. Pokazuje dialog w jaki projektowanie wchodzi z nauką. Stanowi doskonały przykład poszukiwania nowego materiału. Autorka pokazuje drogę opartą na próbach, nieustannym zadawaniu pytań i dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu, nie boi się błędów, wyciąga z nich wnioski, eksperymentuje, starając się osiągnąć najlepszy rezultat.  

Nagroda Prezydenta Miasta Katowice – 7.000 zł
Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice otrzymała Patrycja Mola z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za pracę zatytułowaną: Projekt variable fontu Monsun z interfejsem dla projektów dynamicznych.
To coś więcej niż variable font, bo płynnie zmienia się nie tylko grubość i szerokość, ale również konstrukcja. Pochylenie, proporcje i rysunek liter. Otrzymujemy zestaw znaków o praktycznie nieskończonej ilości permutacji – a prócz projektu kroju pisma – rozbudowane i przemyślane narzędzie do jego obsługi. To prawdziwy font-eksperyment, w dodatku udany.


WYRÓŻNIENIA HONOROWE:

1. Sonia Nowok z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt: Wspomaganie leczenia młodzieńczej skoliozy idiopatycznej poprzez kształtowanie ortez w technologii druku 3D. Jury doceniło nowatorskość projektu, ważkość poruszanego tematu oraz przemyślaną realizację. Jest on niezwykle umiejętnym wykorzystaniem technologii druku 3D w podniesieniu jakości produktów o zastosowaniu medycznym.

2.   Zofia Kłoś z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt Between Two Worlds. Projekt obejmuje kolekcję ubrań z ręcznie malowanymi nadrukami. Jury zwróciło uwagę na sposób wyeksponowania ekspresji w prezentowanej pracy oraz kunsztowne wykonanie samych tkanin.

3.  Marianna Pawłusiów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za projekt Słyszę ciszę, składający się z książki obrazkowej o ciszy oraz instalacji przestrzennej. Doceniono szczególną pomysłowość w sposobie mówienia o ciszy, formę projektu i jego wykonanie, a także niezwykłą subtelność oraz wyczucie w przedstawianiu  i objaśnianiu dziecku otaczających go zjawisk.
4.    Meg Krajewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt Nikt nie rodzi się hetero: o tożsamości płciowej i seksualnej człowieka. Jury doceniło koncept pracy i niezwykle interesujący sposób ujęcia tematu, profesjonalny warsztat typograficzny, warstwę estetyczną projektu, a także przedstawienie zagadnienia przy wykorzystaniu różnych technik artystycznych.


NAGRODY MECENASÓW:

Nagroda OPPO:
Nagrodę OPPO otrzymała Milena Szwemmer z Akademii Sztuki w Szczecinie, za pracę Galeria Martwego Świata.
Praca wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i gogle VR by zwrócić uwagę odbiorców na bardzo ważną kwestię – przyszłość naszego ekosystemu.
Marka OPPO zdaje sobie sprawę z wyzwań stojących przed nami wszystkimi i to już w niedalekiej przyszłości. Firma tworzy innowacje z myślą o użytkownikach w myśl wizji marki „Inspiration Ahead”, która ma stawić czoła codziennym wyzwaniom i uczynić świat lepszym miejscem m.in. dzięki nowym technologiom. W tym celu marka OPPO aktywnie działa też na rzecz zrównoważonego rozwoju i ekologii.
Praca Mileny Szwemmer jest bardzo bliska tej definicji i pozwala lepiej zrozumieć́ przedstawiony problem, również na poziomie emocjonalnym. OPPO doceniło projekt Galeria Martwego Świata, który przy zastosowaniu najnowszych technologii motywuje odbiorców do działania na rzecz lepszego jutra.


Nagroda City & Design
Nagrodę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymała Adrianna Wycisło z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt: Przyjazne miejsce. Zestaw narzędzi uświadamiających rolę przestrzeni publicznej w funkcjonowaniu społeczeństwa.
– Dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna – centra miast, dzielnice, tereny wypoczynkowe oddziałuje na nas. To dobry klimat i miejsce, gdzie z chęcią powinniśmy spędzać czas. Wysoka jakość przestrzeni publicznej przyczynia się do rozwoju społecznego i gospodarczego. Kształtowanie ładu przestrzennego w perspektywie całej Metropolii jest jednym z naszych priorytetów. Nagrodzona przez nas praca Adrianny Wycisło zwraca naszą uwagę na znaczenie estetyki oraz funkcjonalności rozwiązań w najbliższym otoczeniu. To także zachęta do publicznej dyskusji z udziałem mieszkańców aktywistów miejskich i urzędników o tym, jakie wprowadzać zmiany w otoczeniu, aby jak najlepiej służyło nam wszystkim – uzasadnia Jacek Brzezinka, Członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

więcej:
https://asp.katowice.pl/wydarzenia/design-32-poznajcie-laureatow-edycji-2022.html