Adam Witkowski, Ania Witkowska - TRATWA

od 24 czerwca do 24 lipca
Galeria+

Adam Witkowski, Ania Witkowska

TRATWA

Kurator: Adrian Chorębała

24.06 - 24.07.2022

otwarcie: 24 czerwca, godz. 19.00

Galeria +

Sponsor wystawy: BPSC


Jedną z najbardziej popularnych wizji przyszłości jest miasto zalane przez wodę. Ania i Adam Witkowscy, pracujący w różnych mediach i estetykach, prognozują piękną katastrofę końca świata w sposób przewrotny, ironiczny, demaskujący mity współczesności i pokazujący czego się (nie) nauczyliśmy w czasach pandemii i wojny.


„Tratwa” jest wystawą o nieustannym kryzysie i odzyskiwaniu rzeczywistości przez ludzkie emocje, powrocie do pierwotnej potrzeby wspólnoty i nieprzystających narzędziach poznawczych do mapowania świata, który zaskakuje kolejnymi zjawiskami.


Jak piszą sami artyści: „Wystawa jako strategiczne, a raczej intelektualne ćwiczenie na potrzeby przygotowania ewentualnej zmiany. W dalszej fazie prac nad projektem odbiliśmy od dystopijnej wizji na rzecz bardziej zrównoważonej, z hyperloopami, cyrkularnym obiegiem wody i hydroponiką w tle. To miał być jeden z bardziej optymistycznych scenariuszy przyszłości. Po drodze wybuchła jednak wojna w Ukrainie i jej namacalna obecność zmodyfikowała narrację na rzecz prostej afirmacji lepszej cywilizacji - opartej na ekonomii empatii, dobrych relacji, kooperatywnych działań i budowania nowej wspólnoty, obowiązkowego minimalizmu…. To pisze Ania, a Adam mówi: - Woda nas zaleje, ale póki co maluję obrazy”.


Wystawa będzie się składać z instalacji, malarstwa oraz filmów wideo. Większość prac powstaje specjalnie na potrzeby katowickiej ekspozycji.