Rzeczywistość Ewentualna. Mądrość znikającej przyrody

od 12 stycznia do 5 lutego
Galeria+


Wernisaż wystawy: 12 stycznia, godz 18.00

Wystawa prezentuje możliwe scenariusze przyszłości, w których wykorzystujemy technologię do porozumienia się z istotami nie będącymi ludźmi.

Eksperyment, do którego Was zapraszamy zawiera ważny wymiar uniwersalny dla naszego sposobu myślenia o projektowaniu i technologii – o procesie, o efektach, o konsekwencjach.

Poprzez symboliczne włączenie do współpracy reprezentantów wybranych gatunków zwierząt, otwieramy przestrzeń na dostrojenie zmysłów i serca na obecność i potrzeby innych istot. Nie znamy odpowiednich sposób. Nie mamy opracowanych odpowiedzi. Szukamy i stawiamy pytania.

Zwierzęta, które występują w naszym projekcie reprezentują Zagrożone Gatunki w Polsce.

Ucząc się o nich i od nich sięgamy po Mądrość Znikającej Przyrody z nadzieją, że będziemy potrafili już niedługo wyraźniej ją usłyszeć.

Spekulację na ten temat po raz pierwszy zarysowaliśmy w ramach edycji WUD Silesia 10,5. Od tego czasu nasza podróż w głąb Rzeczywistości Ewentualnych trwa. Wybrane myśli z wirtualnej Galerii Spekulacji w nowej interpretacji i “na żywo”. Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy dla zwiedzających w ramach festiwalu Gdynia Design Days 2022. A już w styczniu 2023 premiera nowej odsłony wystawy w Rondzie Sztuki w Katowicach.

Kuratorki i projektantki wystawy:

Agata Magdalena Nowak
Morfika / WUD Silesia

Natalia Pietruszewska-Golba
ASP Kraków

Joanna Pastusińska
ASP Katowice