SZABER „ZMIERZCH BEZKARNOŚCI”

od 15 kwietnia do 20 maja 2023
Galeria+

Kolektyw Szaber w składzie:
Wiktoria Kieniksman, Michał Maliński, Sebastian Mikoś, Olivia Rosa, Paweł Zięba.

Kurator: Adrian Chorębała

15.04-20.05.2023

Otwarcie:
15.04 godz. 18.00, Rondo Sztuki, Galeria +
15.04 godz. 19.30, WOLNO, Kochanowskiego 14


Sponsor wystawy: BPSC

„A co jeśli dorosłość jest pułapką?” – zadają sobie pytanie artystki i artyści z kolektywu Szaber. Wizualne odpowiedzi będzie można zobaczyć na wystawie „Zmierzch bezkarności”, ale czy aby na pewno będą to odpowiedzi czy rodzące się kolejne pytania? Pierwsza poza Krakowem ekspozycja młodych adeptów sztuki z Szabru będzie z jednej strony klasyczną „coming-of -age” prezentacją wątpliwości czasów młodości i transformacji, z drugiej odważną deklaracją: tak jestem gotów wejść w świat sztuki, pomimo niezbyt sprzyjających warunków i burzliwej rzeczywistości wkoło.

Kolektyw Szaber jest grupą samoorganizującą się – udało im się uczestniczyć już w świecie sztuki nie tylko jako osobom artystycznym, ale także sami organizują wystawy jako galeria, kuratorzy, czasami techniczni. To doświadczenie przekłada się na świadomość i umiejętności adaptacyjne, które pozwalają wyrażać się im w różnych mediach od malarstwa ( Kraków –stolica polskiego malarstwa!) poprzez różne techniki fotograficzne i video po eksperymenty z obiektami i rzeźbami (ready-made, przeskalowania i nieoczywiste używanie materiałów). W pracach Szabru forma zawsze dopełnia treść. Bo są to prace z gatunku refleksyjnego, czasami przewrotnie lekkie w swojej nonszalancji, ale bywa to często kamuflażem.

Internet bywa dla Szabru zarówno źródłem cierpienia, jak wizualnej rozkoszy, gdyż : Wiktoria Kieniksman, Michał Maliński, Sebastian Mikoś, Olivia Rosa, Paweł Zięba mają dosyć zawikłaną relację z cyber-światem. Przekładają świat wirtualny na analogowe prace, tropią absurdy, podkradają podpatrzone wątki. Robią to jednak po swojemu: za pomocą ironii, ale też czułości, entuzjazmu łamanym lekkim znużeniem, przewrotnością podbitą rozbawieniem. „Zmierzch bezkarności” jest swoistą grą miejską. Start nastąpi w Rondzie Sztuki, gdzie poza przestrzenią Galerii + prace będą poukrywane w kilku miejscach – kolejne ekspozycje będą w WOLNO, a także w dwóch lokalizacjach Lokal Bakery w Katowicach.