Wy-twórcach książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u

21 lutego
Galeria+

Wydawnictwo Karakter oraz ASP Katowice (współwydawca książki) zapraszają w środę, 21 lutego, o godz. 18:00 na spotkanie o „Wy-twórcach książek. Historii społeczności wydawniczej w czasach PRL-u", które odbędzie się w Rondzie Sztuki w Katowicach.

O kulisach powstania publikacji oraz o najciekawszych okładkach i typografii w czasach PRL-u z Jackiem Mrowczykiem, współautorem książki, porozmawia Ewa Satalecka. „Wy-twórcy" otrzymali nagrodę edytorską Pióro Fredry 2023, przyznawaną za najatrakcyjniejsze pod względem graficznym i artystycznym wydanie książki. Jury doceniło "adekwatny do zawartości projekt, szeroką skalę rozwiązań graficznych: od klasycznych po intrygujące, choć ryzykowne oraz znakomicie wybrany i zaprezentowany materiał ikonograficzny".


O rozmówcach:

Jacek Mrowczyk - projektant grafiki użytkowej, redaktor, kurator, pedagog. Współtwórca i redaktor ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”, ukazującego się w latach 2001–2016. Autor artykułów i książek poświęconych grafice użytkowej. Pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykłada w uczelniach w kraju i za granicą, między innymi w Rhode Island School of Design w Providence (USA). Współautor książek "PGR. Projektowanie graficzne w Polsce" oraz "Historia projektowania graficznego", redaktor i współautor "Wy-twórcy. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u".

Ewa Satalecka - projektantka, dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, wykłada typografię. Jest organizatorką i kuratorką licznych wystaw, warsztatów, wykładów i międzynarodowych konferencji poświęconych zagadnieniom projektowania graficznego i komunikacji wizualnej. Wykłada gościnnie na uczelniach zagranicznych, w tym Aalto University, Helsinki; Rhode Island School of Design, Providence (Stany Zjednoczone); MIT, MassArt, Boston (Stany Zjednoczone), oraz na międzynarodowych konferencjach. Jest też autorką wielu artykułów poświęconych projektowaniu graficznemu i redaktorką książek poświęconych typografii.https://karakter.pl/product-pol-613-Wy-tworcy-ksiazek-Historia-spolecznosci-wydawniczej-w-czasach-PRL-u.html?fbclid=IwAR0fS--TLDKg_Od9x_wehbWIuYSCuVRmdQcPMfUf321Yl1D7YYcSH1J95sY