Design 32 – znamy autorki i autorów najlepszych dyplomów projektowych


Rondo Sztuki

Nagroda Rektorów

Martyna Jaworska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Projekt rewitalizacji Fary Gubińskiej

Jury doceniło autorską reinterpretację architektury sakralnej i nadanie jej nowej funkcji. W dzisiejszych czasach, gdzie zastanawiamy się na ile budować, a na ile rewitalizować jest to piękny projekt w odniesieniu do ekologii w architekturze. Autorka zwraca uwagę, że miejsce dotychczas opuszczone może stać się edukacyjnym i kulturalnym sercem miasta, przestrzenią integracji społecznej. Pomimo zmiany funkcji autorce udało się zachować nieprzyziemny, duchowy charakter obiektu.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Agnieszka Szmyd, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – Uprząż stabilizująca psy z zaburzeniami zachowania podczas podstawowej opieki weterynaryjnej

Projekt zwrócił uwagę rozwiązaniem realnego problemu, jakim są utrudnienia w wykonywaniu badań weterynaryjnych na psach, szczególnie w trudnych warunkach- w schroniskach i azylach. Projektantka skupiła się na realnych potrzebach, swój projekt poprzedziła badaniami i wywiadami z behawiorystami i weterynarzami, a prototyp testowała na psach w kontrolowanych warunkach. W ten sposób powstał projekt realny i łatwy do wdrożenia.

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego
Paulina Krynicka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – „Wojtek, Mania i Przesłuchanie” – ilustrowana bajka terapeutyczna i przewodnik prawny

Jury doceniło identyfikację trudnego problemu i próbę jego rozwiązania za pomocą bajki terapeutycznej dla przesłuchiwanych dzieci i przewodnika prawnego dla ich opiekunów. Jest to świetny przykład projektowania odpowiedzialnego społecznie, zwiększającego świadomość prawną. Na uwagę zasługuje też przemyślany język wizualny dostosowany do obu grup odbiorców.

Nagroda Prezydenta Miasta Katowice

Carlos Bravo Saldarriaga, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach – Multisensory strategy to suport visitor navigation and promote accessibility in the Silesian Museum

Jury doceniło dostrzeżenie konkretnego problemu, zidentyfikowanego lokalnie, a także wrażliwość autora na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i słuchu, poruszających się na wózkach inwalidzkich, obcokrajowców i rodzin. W odpowiedzi na zdiagnozowaną potrzebę, powstało multisensoryczne rozwiązanie wspomagające nawigację po skomplikowanym terenie plenerowym Muzeum Śląskiego - rzetelnie zaprojektowane, funkcjonalne i estetyczne.

Nagroda City & Design

Mariusz Śmietana, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – Łącząc siły ze słońcem. Wykorzystanie energii słonecznej w celu poprawy dobrostanu człowieka i planety

Zadaniem współczesnych metropolii jest dbanie o mieszkańców, zapewnianie im dobrych warunków życia, dobrostanu i zrównoważonego rozwoju. Wielkie miasta dają wiele, ale często gubią to, co najważniejsze. Światło to właśnie takie dobro. Dostrzegamy, jak jest ważne, gdy dostęp do niego zaczyna być ograniczony. Pomysł Pana Mariusza Śmietany to szansa na więcej światła, czyli więcej życia i radości życia.

Wyróżnienia

Jakub Maślak, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Identyfikacja wizualna marki deskorolkowej Ancymon

Za stworzenie celnej identyfikacji marki dla dość hermetycznej subkultury deskorolkowej. Autor wykazał się dużą pasją i wiedzą, przypominając o niehiphopowym dziedzictwie deskorolki.

Dominik Żyża, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – „Nigdy o Tobie nie zapomnę” – parafraza dzieł Władysława Hasiora w autorskiej kolekcji obuwia i akcesoriów

Za oryginalną interpretację kultury ludowej i ikon życia codziennego typowych dla wzornictwa lat 70-tych. Szczególnie ciekawe wydaje się przeniesienie wzoru kultowego kryształowego szkła na tworzywo sztuczne.

Patrycja Mróz, Akademia Sztuki w Szczecinie – „Babki od architektury”.

Publikacja wielostronicowa poświęcona wybranym polskim architektkom XX wieku

Za promocję polskiej architektury i polskich architektek, wciąż za mało znanych i docenionych w Polsce i zagranicą. Za ciekawy projekt graficzny inspirowany wzornictwem czasów, w jakich działały architektki.

Agata Wajda, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki w Krakowie – Fotel dla opiekunów osób hospitalizowanych w placówkach medycznych

Za praktyczne rozwiązanie poprawiające komfort opiekunów hospitalizowanych dzieci; za dostrzeżenie problemu, istniejących rozwiązań i próbę ich naprawy. Zaprojektowany w dosyć surowy, ale jednocześnie przyjazny a dzięki temu realny do wdrożenia sposób.