7 czerwca
Rondo Sztuki

7 czerwca godz.17.00 w Rondzie Sztuki


Książka Timothy'ego Mortona — jednego z najbardziej intrygujących myślicieli ekologicznych XXI wieku — po raz pierwszy po polsku!

Zapraszamy na spotkanie z okazji polskiego wydania książki „Mroczna ekologia. Ku logice przyszłego współistnienia" - melancholijnej i zabawnej opowieści o wspólnym życiu ludzi i nie-ludzi w cieniu katastrofy klimatycznej. Oryginalny styl myślenia i pisania Mortona stał się inspiracją dla artystek i artystów na całym świecie — od Björk, przez Laurie Anderson, Olafura Eliassona i Pharrella Williamsa, po wystawy organizowane także w Polsce.

Podczas spotkania porozmawiamy o najważniejszych ideach Mortona, w tym koncepcji "mrocznej ekologii" oraz o tym, dlaczego wywołują one tak szeroki oddźwięk. [tytuł oryginalny: "Dark Ecology. For a logic of future coexistence", przełożyła: Anna Barcz, wstęp i redakcja naukowa: Andrzej Marzec, wydawca: Oficyna Związek Otwarty] W spotkaniu udział wezmą:

●Anna Barcz — filozofka, tłumaczka, specjalistka od ekokrytyki. Pracuje w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadzi badania z obszaru geometodologii i humanistyki środowiskowej. Kierowała projektami naukowymi poświęconymi kulturowej dynamice relacji ludzi i zwierząt oraz rzek. Autorka książek: Realizm ekologiczny. Od ekokrytyki do zookrytyki w literaturze polskiej (2016); Animal narratives and culture. Vulnerable realism (2017); Environmental cultures in Soviet East Europe. Literature, history and memory (2021)

●Andrzej Marzec — autor wstępu, filozof (adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom, humanistyki środowiskowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata” (2021)

„Mroczna ekologia to propozycja międzygatunkowego współbycia, która nawiązując do halloweenowej idei karnawałowej egalitarności, staje się jednocześnie nietypowym projektem politycznym, zarysem przyszłej wspólnoty. Mortonowi udaje się z powodzeniem połączyć to, co ciemne, pozaludzkie, wstrętne, przerażające ze wspólnototwórczą rzeczywistością gry, zabawy, śmiechu, a nawet głupoty. Wprowadzając kategorię widmowości, wskazuje na wycofaną, migotliwą obecność pozaludzkiej rzeczywistości, która niczym mgła oblepia i spowija wszystko to, co ludzkie”. [Andrzej Marzec, wstęp] Timothy Morton (1968) jest jednym z bardziej wpływowych współczesnych filozofów, wpisujących się w nurt myślenia o ekologii, polityce, literaturze, architekturze i muzyce. Zawiaduje katedrą filologii angielskiej Rita Shea Guffey na amerykańskim Uniwersytecie Rice. Jest autorem ponad 20 książek, m.in. Ecology Without Nature (2007), Hyperobjects: Philosophy and Ecology after the End of the World (2013), Being Ecological (2018), All Art is Ecological (2021), a ostatnio - Hell (2024).